bugabooess 

Oblíbená alba

Alba, která má bugabooess v oblíbených
116 fotek, 12.3.2011, 1 149 zobrazení, 192 komentářů
"Musela" jsem jet obhlídnout sněženky v Háji u Louky. Opět s Vendolínkou ....
21 fotek, 14.1.2018, 89 zobrazení, 39 komentářů
CHKO Křivoklátsko, leden 2018 bez sněhu.
28 fotek, 20.8.2017, 57 zobrazení, 42 komentářů | příroda, země
19 fotek, 15.10.2017, 39 zobrazení, 30 komentářů | dokumenty, krajina, příroda
Dole mlha tak jsem to zkusil na V. Javorskou a tam krásně svítilo a hřálo sluníčko.
55 fotek, 1.10.2017, 258 zobrazení, 371 komentářů | dokumenty
... XI.fotosraz rajčátek v Českosaském Švýcarsku ... nedělní ráno/dopoledne
17 fotek, 11.10.2017, 77 zobrazení, 13 komentářů
29 fotek, 29.9.2017, 217 zobrazení, 78 komentářů
11 fotek, srpen 2008 až únor 2015, 815 zobrazení, cestování, dokumenty, koníčky, příroda, zvířata
Jako první a nejstarší Brdskou zajímavost si dáme Listonoha. Sledujte stvoření, které žilo na naší planetě ještě před dinosaury i mamuty a díky svým unikátním schopnostem a systému reprodukce přežili až dodnes. Jsou to malí sladkovodní korýši příbuzní krevetám s výrazným krunýřem, který kryje 2/3 těla. Připomíná vyhynulé trilobity a proto se jim někdy říká živoucí fosílie. Tento druh se na Zemi vyskytoval již před 350 miliony lety, dávno před tím, než se zde začali procházet dinosauři.
Naupliové larvy se líhnou při teplotě 10–15 °C. Po celý rok listonoh přežívá ve stojatých vodách v lužních lesích. Aktivní jsou od května do srpna, po zbytek roku přežívají jen vyschlá vajíčka. Vyskytují se jednopohlavní i oboupohlavní jedinci. Pod krunýřem má přibližně 140 nohou (počet není vždy stejný), kterými dýchá. Z krunýře vychází ocas zakončený vidlicí. Dosahují velikosti 2 - 10 cm. Jejich unikátnost spočívá v systému reprodukce a přežití v extrémních podmínkách. Jsou pro svůj život a pokračování druhu vybaveni velmi zvláštními schopnostmi.
1) rostou velmi rychle a dokáží v raném stádiu vývoje denně zdvojnásobit svou velikost, dospívají za 7-10 dnů.
2) Již desátý den po vylíhnutí jsou schopni klást životaschopná vajíčka (až 10 denně).
3) Disponují třetím okem které je citlivé na světlo a díky tomu pozná kde je „nahoře“ a lépe se tak orientuje v prostoru. Další dvě oči plní standardní funkci.
4) Jejich vajíčka dokáží přežít v bahně až 20 let za jakýchkoli podmínek (sucho, mráz, teplo) a znovu ožijí po kontaktu s vodou během 1-2 dnů.
Jen málokteré stvoření se může pochlubit takovou výbavou pro život!
Jediným oficiálním způsobem získávání vajíček listonohů jsou laboratorní chovy, které splňují veškeré hygienické normy a zákony.
Listonoh jarní je u nás kriticky ohroženým druhem a je zvlášť chráněný! Vyvarujeme se odchytů u nás ve volné přírodě!!!
Kupte si je v Akvaristice (někdy je mají i v hračkárně), kde se běžně prodávají i s krmením a návodem na odchov. Budete překvapeni jejich dováděním. Tak co líbili se?
10 fotek, 11.2.2015, 597 zobrazení, cestování, dokumenty, koníčky, příroda
Druhá Brdská zajímavost tentokrát z rostlinné říše. Rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia) je masožravá rostlina z rodu rosnatek rostoucí nejčastěji v rašeliništích, mokřadech a močálech. Je to nejznámější a také nejrozšířenější masožravá rostlina rostoucí v naší zemi. Přesto jde o silně ohrožený druh. Svým vzrůstem jde však o spíše nepatrnou rostlinku, kterou v přírodě zaregistruje spíše oko znalce, laik projde kolem obvykle bez povšimnutí. Ke známé Adéle má tak Rosnatka okrouhlolistá opravdu daleko. Patří k nejběžnějším druhům rosnatek – je rozšířená v celé severní Evropě, na Sibiři, v severní Americe, Japonsku a na Nové Guinei. Přisedlé rostliny měří v průměru obvykle 3 až 5 cm. Listy jsou pokryty načervenalými chlupy které vylučují lepkavý výměšek. Rostou v přízemní růžici z jejíhož středu vyrůstá neochlupený stonek nesoucí bílé až růžové pětičetné květy. Semena jsou podlouhlá, nahnědlá, o velikosti 1–1,5 mm. Rosnatka okrouhlolistá se živí hmyzem jejž přitahuje svou jasně červenou barvou a lepkavými kapkami obsahujícími sladkou látku, jež pokrývají listy. Masožravý způsob obživy rosnatka vyvinula v důsledku nedostatku živin v kyselých biotopech kde roste. K rozpuštění polapeného hmyzu přilepeného k výrůstkům na listech používá enzymy a z jeho těla tak získává dusičnany a jiné výživné látky. Po lapení kořisti se kolem oběti svine mladý list, který si s ní během poměrně krátké doby poradí. Rosnatka však není unikátní pouze svou masožravostí. Unikátní je i způsob, jakým přečkává zimu. V zimním období rosnatka vytváří tzv. hibernaculum, kdy těsně sdružené listy semknuté hned u země umožňují rostlince přežít chladnou část roku. Jsou snadno pěstovatelné a dalo by se i říci, že některé druhy se díky samosprašnosti květů, samovolným pádem dozrálých semen na substrát množí a následně rostou jako plevel. Rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia) patří podle českých právních předpisů mezi druhy silně ohrožené a zbývající dva Rosnatka prostřední (Drosera intermedia) a Rosnatka Anglická (Drosera anglica) dokonce mezi kriticky ohrožené. Netrhejte je v přírodě ale kupte si je, stojí jen pár korun.
56 fotek, 25.9.2017, 118 zobrazení, 174 komentářů | krajina, příroda
Horní Maršov - Rýchorská bouda - Pod Dvorským lesem - Rýchorská bouda - Slunečná stráň - Svoboda nad Úpou (14,5 km)

"Pro velký úspěch" loňského výletu, kdy jsme na Rýchorách viděly sotva na pár metrů (viz album http://iva-63.rajce.idnes.cz/2016.09.19._-_Rychory_v_mracich/ ), vyrazily jsme opět za situace, kdy ta nejhorší z předpovědí počasí slibovala, že ve východních Krkonoších se mraky rozeženou nejpozději kolem poledne. Výsledek byl, že zhruba tou dobou se rozpršelo víc než předtím. Na Rýchory máme prostě smůlu. Zato jsme si z toho výletu přinesly docela velkou tašku hříbků.
Mapa: https://mapy.cz/s/26ujh

Rýchory jsou horský hřbet, rozprostírající se mezi Žacléřem, Mladými Buky, Horním Maršovem a Pomezním hřbetem v nadmořské výšce mezi 450 až 1033 m n.m. Na úbočí Rýchorského hřebene se v průběhu 16. až 18. století těžilo zlato a stříbro. Odtud pochází pojmenování „Zlaté Rýchory“.
44 fotek, 24.9.2017, 979 zobrazení, 518 komentářů | krajina, příroda
415 m n.m. vysoký lilienstein je nejkrásnější stolovou horou v sasku a není divu, že se stal symbolem národního parku saské švýcarsko...
62 fotek, 25.4.2017, 68 zobrazení, 128 komentářů | makro, příroda, země
BUDU RÁD,KDYŽ MI NAZNAČÍTE,KTEROU Z DVOJFOTEK JE LEPŠÍ VYŘADIT
27 fotek, září 2017, 47 zobrazení, 24 komentářů | krajina, příroda, zvířata
76 fotek, září 2017, 80 zobrazení, 107 komentářů
Konečně v září zapršelo a les začal jenom kvést houbami, začaly bedly, pýchavky, pečárky, klouzci a nyní je růstová vlna hřibů smrkových a křemenáčů. Doufám, že nepřijdou mrazy a porostou do konce října, užíte si toto houbobraní....
26 fotek, 22.9.2017, 28 zobrazení, 2 komentáře | dokumenty, krajina, příroda
Pocourání nad V. Javorskou po lukách mezi vyhlídkou Havraní a rozhlednou Strážný vrch.
36 fotek, 29.8.2017, 536 zobrazení, 282 komentářů | architektura, krajina
na strážný vrch se dívám denně z našeho balkónu. je to necelých 16 km vzdušnou čarou a tak jsem se tam po roce zase vydal...
http://igor-74.rajce.idnes.cz/rozhledna_na_straznem_vrchu-podzim_16/

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.