1705 km na kole aneb z Košic do Gagauzie - 3. č. Maramureš

Název

1705 km na kole aneb z Košic do Gagauzie - 3. č. Maramureš

Popis

15. 09. 2012
Jedeme přes Paulian a Dobu do Satu Mare. Hrůzná 97 m vysoká administrativní budova zde připomíná obludnost Ceaucescova režimu. Tyčí se na vybetonovaném opuštěném náměstí. Kvůli ní padla původní zástavba. Naštěstí má město své tradiční náměstí Svobody. Ve městě je synagoga v maurském stylu a stará 47 m vysoká požární věž. Jíme v čisťounkém bistru, které je součástí supermarketu v centru. Dobré.
Ze Satu Mare se dáváme na vedlejší silnici. Nikdo netuší, jaká hrůza nás čeká. Navíc začíná hustě pršet. To, co je v mapě zakresleno jako silnice, vypadá jako čerstvě vybombardovaná širší polní cesta. Zkraje se ji pokoušíme respektovat jako silnici a jet vpravo, ale brzy to vzdáváme a jedeme, kde to alespoň trochu jde. Bohužel s námi jede i Martin s tranzitem a vlekem. Je nejpomalejší, předjíždějí ho i koňské povozy. Stany stavíme v jakési veliké nedostavěné tovární hale, máme střechu. Z domova dostávám zprávu, metanol již zabil 19 lidí.
Tautii Magheraus, 73 km
16. 9. 2012
Je neděle ráno, 14°C. Vyrážíme k nejsevernější části Karpat, pohoří Maramureš a za dřevěnými kostely se vysokými špičatými věžemi zařazenými na seznam UNECSO. Před výjezdem do sedla Neteda (1040 m n.m.) se ještě stavujeme v Baia Mare. V Surdesti nás čeká první ze série dřevěných kostelů zapsaných na seznamu UNESCO - nejvyšší dřevěný kostel v zemi postavený z dubového dřeva. Co je zarážející, že u tak významné památky není žádná služba. Okolí je neupravené, dovnitř se nedostanete. První pas nad 1000 m nad mořem není nejvyšší, ale je nepříjemný, příští dva se mi zdály snazší.
Táboříme v Ocna Sugatag na ploše pro tržiště u sportovního areálu. Podařilo se nám vyjednat přístup do budovy a dát si teplou sprchu, platíme za ni dobrovolně po 5 lei. Voda není pitná. Zde padá rozhodnutí a posunu časového režimu o hodinu. Po 18 hodině našeho času se rychle stmívá (v Rumunsku je o 1 h. více). Budíček bude v 5 a odjezd v 7 našeho času. I tak spíme dost, zalézáme krátce po setmění, žijeme bez žárovek a compů.
Ocna Sugatag, 73 km
17. 9. 2012
Na většině rumunského venkova nejsou vodovody. Voda se tradičně čerpá rumpálem ze studní a nosí domů v kbelících. Musíme doplňovat vodu do sprchovací nádrže na střeše auta ručně.
Pohybujeme se malebným rumunským venkovem. Chvílemi se ocitáme v minulém století; prašné cesty, skrčené domky, malebné kostelíky, ruční práce na polích, koňské povozy, tradiční venkovské oděvy, na lukách a mezích kravky, ovce, kozy, husy i prasátka. Všechny porosty jsou využité, každý trs trávy má svou cenu. Když se rozhlížím po kraji, mám neodbytný pocit, že jsem na Ukrajině, přestože jsem tam vůbec nikdy nebyla. Nevím proč.
Na druhou stranu nelze přehlédnout neuvěřitelný nepořádek okolo domů, cest i ve vodních tocích. Je vidět, že tu není zavedeno žádné odpadové hospodářství a tak jsou všude odpadky, petky, papíry, igelity, hadry, plechovky atd. Cesty jsou v takovém stavu, že člověk vůbec nechápe, jak po nich mohou jezdit, a jezdí a svá vozidla vskutku nešetří. Přesmutný je pohled na bezprizorní psy. Když je míjíte, často na vás štěkají, někteří za cyklistou i výhružně běží, ale ve skutečnosti se lidí bojí. Jsou hladoví a často zranění.
Přijíždíme ke klášternímu komplexu Barsana, který je rovněž zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Zde vše odpovídá civilizovaným standardům, u silnice je hotel, za ním parkoviště, restaurace, stánky se suvenýry a zase tu jsou žebrající dobrosrdeční psi.
Za vstupné 5 lei do komplexu a 1 lei do muzea se ocitáme v nádherně udržovaném areálu krajkových dřevěných staveb církevního i hospodářského charakteru obklopené parkem. Památku obhospodařují černě oděné jeptišky. Místo, které když navštívíte, se vám vryje nadlouho do paměti.
Ten den ještě stíháme prohlédnout nejstarší dřevěný kostel v Dobré Vodě, monastýr Ieud. Vítá nás pravoslavný kněz, prodává vstupenky a pohlednice a dovoluje nám, abychom si ho vyfotili. V podvečer se uchylujeme do chatiček u řeky v obci Moisei. Jednou za čas se hodí světlo a teplá voda na sprchování a přeprání prádla.
Moisei 72 km

Období

Statistiky

  • 93 fotek
  • 1 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
V májové AKCI nyní máte fotoknihy s 25% a větší vyvolané fotky, vč. všech plakátů s 27% slevou. Neváhejte slevy využít. A nově nemusíte zadávat žádný kód. Slevu na produkty v akci získáte automaticky. Akce platí do 5. 5. 2024
Získat slevu
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
1705 km na kole aneb z Košic do Gagauzie - 3. č. Maramureš
Komentáře Přidat