1705 km na kole aneb z Košic do Gagauzie - 10. č. oblast Budžak - Gagauzie

Název

1705 km na kole aneb z Košic do Gagauzie - 10. č. oblast Budžak - Gagauzie

Popis

Kišiněv a Gagauzie
2. 10. 2012
Spali jsme v areálu opuštěného hospodářství. Čeká nás hlavní město Moldávie – Kišiněv. Ještě se stavujeme v hypermarketu ve městě Anenii Noi a velmi nakupujeme, hlavně moldavská vína. To je jasné znamení, že se blíží konec našeho cykloputování. Je třeba utratit místní měnu a přivézt domů dárky.
Kišiněv je zalitý sluncem. Ale probojovat se několik kilometrů od letiště do centra města před úřad vlády po čtyřproudé silnici na kole, kde je na každém km dopravní značka se zákazem pro vjezd kol, je pro mě trochu horor. Nicméně se žádná kolize ani konflikt s policisty nekonají. Dovedete si představit, že jedete u nás od Letiště Václava Havla pěkně po dálnici na Prahu a zastavíte až na Hradě?
Kišiněv je krásné vzdušné město s mnoha rozlehlými parky. V centru je mnoho významných staveb církevního i sekulárního charakteru (vítězný oblouk, chrámy, kostely, zvonice, divadla, universita, sochy a sousoší). S Petrem jsme atmosféru Kišiněva sáli po svém, pod deštníčky u oroseného pivečka Chisinau. Příjemné zastavení.
Kišiněv byl původně hlavní městem územního celku zvaného Besarábie, roku 1812 byla připojena k Rusku, roku 1918 se stala součástí Rumunska.
Jezero za Kišiněvem, 68 km
3. 10. 2012
Středa 3. 10. je hroznová. Na cestě do Hincesty míjíme vinice. Touto dobou jsou již z převážné části sklizené, ale u silnic stojí prodejci. Víno je čerstvé, levné a sladké. Cpeme se jím celý den. Žádnou významnou pamětihodnost na trase nemáme.
90 km
4. 10. 2012
Dnes jsme měli podle plánu dojet do Tulcei, srdce delty Dunaje. Místo toho míříme do oblasti Gagauzie a končit máme v obci Huluboaia, na jejímž založení se podíleli i Češi. Počasí je stále letní navzdory tomu, že je říjen. Moje obavy z dešťů, ledového sprchování a studených rán byly zbytečné.
Gagauzie je autonomní oblast Moldávie, která se na rozdíl od Podněstří od Moldávie neodpojila. Usídlili se tu Turci vyznávající křesťanství. Mluví rusky. Comrat, hlavní město oblasti je velké jako naše menší okresní město. Je tu překrásný kostel Sv. Jana Křtitele, místní parlament s nezbytnou sochou Lenina, ale také jediná gagauzská universita.
Na trase mi jeden místní cestář dal kamínek, prý granit. Řekl, že když si ho schovám, tak nezapomenu. Tak ho mám.
Cílová obec Huluboaia nás přivítala velkolepě. Igor Samič, místní školník s českými kořeny, dostal avízo, že se do vsi blíží Češi a okamžitě nás vyhledal a pozval nás přespat do místní školy. Škola nese název Gymnázium Jaroslava Haška. V hale je jeho portrét, česká vlajka a text české hymny. V přízemí je učebna českého jazyka. Krásné a dojemné.
Závěrečného Ligouše jsme dali symbolicky při vjezdu do obce. Podle Petrova měření, které jsme vzali jako rozhodující, jsme našlapali
1 705 km.
Huluboaia, 86 km
Celkem 1 705 km

Období

Statistiky

  • 97 fotek
  • 1 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
1705 km na kole aneb z Košic do Gagauzie - 10. č. oblast Budžak - Gagauzie
Komentáře Přidat